Oczepiny – robić czy nie robić?
Oczepiny to jeden z ciekawszych punktów każdego wesela. Niestety, wielu z nas kojarzą się one z przykrym obowiązkiem, suto zakrapianymi alkoholem (niekiedy sprośnymi) konkursami i wyłudzaniem pieniędzy. Niekiedy jest to godzina, podczas której bawi się kliku podchmielonych wujków, a reszta Gości zasypia…. Z powodu powyższych doświadczeń (lub stereotypów) zarówno Młodzi jak i prowadzący wesele często starają się skrócić czas oczepinowych zabaw. Wersja dla minimalistów to wybór nowej Pary Młodej (rzucanie welonem i krawatem) oraz tort weselny. I jest to dobre rozwiązanie tych, którzy nie mają ochoty na zabawy oczepinowe, ale chcą dopełnić tradycji.
Osobiscie i jako Wodzirej na wesele uważam, że oczepiny są punktem kulminacyjnym wesela. Wszyscy Goście są już ze sobą zintegrowani i wciąż mają mnóstwo energii do zabawy. Dlatego warto ten moment wykorzystać i zorganizować oczepiny, tak aby by na długo pozostały miłym wspomnieniem. Jak to zrobić?
1. Wybierz zabawy oczepinowe
Jeszcze przed weselem porozmawiaj z osobą, która będzie prowadziła oczepiny. Zapytaj, jakie zabawy/konkursy może zaproponować. Upewnij się, że są one zgodne z Twoimi przekonaniami. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i zakłopotania w przypadku różnie rozumianej granicy dobrego smaku i poczucia humoru. Weź pod uwagę preferencje swoich Gości. Czy są to ludzie lubiący zabawę na parkiecie czy raczej biesiadowanie za stołem? Wczuj się w rolę Gościa! Czy na oczepinach będą dzieci? Upewnij się, że proponowane konkursy są „nieinwazyjne”, innymi słowy, czy nikt nie zrobi sobie krzywdy podczas zabawy. Wybierz możliwie dużo różnorodnych zabaw, z których ostatecznie odbędzie się kilka. Dzięki temu prowadzący będzie miał możliwość dobrać odpowiednią zabawę do sytuacji na parkiecie.
Osobiście proponuję Młodym wypełnienie przygotowanego wcześniej formularza, w którym opisuję poszczególne zabawy i konkursy. Jestem także otwarty na propozycje z ich strony. Wypełniony formularz pozwala obu stronom czuć się swobodnie podczas oczepin.
2. Angażuj Gości w zabawę!
Wybierając zabawy oczepinowe zwróć uwagę na to, w jak zaangażować maksymalną ilość osób do danej zabawy. Istotne jest, aby poszczególne zabawy aktywizowały Gości w każdym wieku. Jeżeli wybierzesz konkursy typu „5 ochotników”, niech pozostali Goście będą aktywną publicznością lub np. elementem toru przeszkód. Przykładowo konkurs wzorowany na „Tańcu z gwiazdami” powinien pozostałych Gości zaangażować w roli głosujących na daną parę zawodników. Głosowanie odbywać się może poprzez klaskanie, okrzyki, tupanie i inne aktywności. Oczywiście ostatecznie zdolność do przeliczenia głosów na Para Młoda ;). Doskonałym konkursem aktywizującym wszystkich Gości jest konkurs „tańca pod liną” czy „dyrygent”. Im większa ilość Gości może aktywnie uczestniczyć w konkursach, tym lepsza będzie zabawa oczepinowa.
3. Przygotuj nagrody oczepinowe
Ustal z prowadzącym czy przewidujecie nagrody w konkursach. Nie zawsze musi być to „flaszka”. Dużo ciekawszymi nagrodami może być dyplom, wspólne zdjęcie z Młodymi, czy VIPowskie zaproszenie na ciasto w nowym mieszkaniu Młodych 🙂 .
4. Zaangażuj dzieci
Dzieci to wulkan pozytywnej energii i doskonałej zabawy. Jeżeli są na sali, chętnie będą uczestniczyły w konkursach. Warto w takim przypadku przygotować drobne nagrody typu cukierki czy balony. Przykładowo, jeżeli Pani Młoda rzuca welonem i złapie go niepełnoletnia panna, welon można wykupić od niej cukierkami. Oczywiście można też nie dopuszczać dzieci do danego konkursu. Skoro jednak są na weselu, nie psujmy im zabawy.
5. Stwórz plan oczepin
Tak jak w przypadku scenariusza nie chodzi tutaj o rozpisanie aktywności minuta po minucie. Należy jednak ustalić ile czasu możemy przeznaczyć na zabawę. Jeżeli przykładowo oczepiny mają zakończyć się zjedzeniem tortu weselnego, musimy ustalić z kuchnią, o której godzinie tort ma pojawić się na sali. Mając do wyboru kilkanaście zabaw prowadzący powinien tak nimi „żonglować”, by oczepiny maksymalnie zdynamizować. Jeżeli z jakiegoś powodu dana zabawa „nie działa” (np. nie ma ochotników), prowadzący powinien spontanicznie zmienić kierunek w stronę konkursów dla wszystkich (np. dyrygent). Dobry Wodzirej potrafi również płynnie z oczepin przejść za pomocą tańca w blok muzyczny, którego finałem będzie dopiero gorące danie.
Przykładowy plan oczepin:
- Podziękowanie dla rodziców
- Rzucanie welonem i krawatem
- Zabawy dla Młodych
- baloniki z wróżbą,
- buciki
- Zabawy dla Gości
- wyścig kowbojów,
- jezioro łabędzie
- taniec pod liną
- dyrygent
- zbieranie na Majorkę
- Tort
Zachęcam do komentowania i opisu swoich spostrzeżeń na temat oczepin.
Pozdrawiam,
Wodzirej Michał Stradomski
Wodzirej na wesele – Jak przygotować scenariusz wesela- czytaj więcej
Leave a Reply